środa, 17 października 2012

Koronka Irlandzka ...

Koronka - tkanina wzorzysta lekka, dziurkowata, przezroczysta, powstająca z różnorodnych splotów nici. Ta rozmaitość splotów pozwala na tle siatkowym o przeróżnych oczkach tworzyć desenie w kształcie arabesek, figur, liści, kwiatów, wizerunków ptaków i zwierząt, a nawet całych scen rodzajowych. W Polsce dawniej, np. u Reja, koronki nazywano forbotami. Później dopiero powstał wyraz koronka, gdy tkaniny te poczęto używać do ozdabiania głowy panny młodej lub druhny. Do wyrobu koronek używane są nici lniane, jedwabne, bawełniane, wełniane (mohair), srebrne, złote. Pod względem sposobów wyrobu koronki można podzielić na: robione igłą, robione na klockach, robione szydełkiem (irlandzkie) i koronki maszynowe. Koronki robione igłą zjawiły się najwcześniej, były z początku wąskie, ząbkowane, potem szersze i ozdabiane deseniem, a choć były drogie, zyskały wtedy nadzwyczajny popyt we wszystkich krajach ...
Dawniej ...
Współcześnie ...
Witam wszystkich i dziękuję za liczne odwiedziny na moim blogu. Dziś powiem może słowo o koronce prosto z Encyklopedii Tradycji. Co się będę wymądrzać, że wszystko wiem, jak i tak nie wiem, ale koronką Irlandzką zachwyciłam się już dawno temu, jest piękna, misterna i dla cierpliwych ...popatrzcie sami ...
Pozdrawiam Wszystkich odwiedzających mój blog i życzę cudownej polskiej jesieni ...

5 komentarzy:

  1. Piękna i subtelna jest koronka irlandzka. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Nawet nie wiedziałam,że istnieje koronka irlandzka. Misterna robota, z tego co widzę idealnie się nadaje na ubrania. Zawsze się dziwię czego to ludzie nie wymyslą...właściwie to wszystko mozna zrobic ludzkimi rekoma.

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam wielki szacunek dla ludzi którzy potrafią robić takie piękne rzeczy.Bo to nie tylko talent ale i wielka cierpliwość i chyba ogromna samodyscyplina...podziwiam...szczerze podziwiam!

    OdpowiedzUsuń
  4. Poszukuję schematów do poszczególnych elementów koronki irlandzkiej,może moglabym liczyc na kilka schemacików?
    mój mail:elzbieta494@wp.pl
    pozdrawiam Elzbieta

    OdpowiedzUsuń
  5. Koronki szydełkowe, klockowe czy frywolitki to przede wszystkim miłość i pasją. Kocham szydełko od 10-go roku życia i czasami słyszę „piękne". Zdecydowanie częściej słyszę„Że też ci się chce czas marnować na takie staroświeckie duperele.”,albo „ To dla starych bab”. Nie mam pojęcia jakim cudem na popularnej platformie do sprzedaży cena serwety,na zrobienie której potrzeba kilkanaście godzin,wynosi 10 do 20 złotych. Kto tak nisko ceni swoją pracę? Gdzie koszt materiału? A co najważniejsze - jeśli za dychę albo piątkę to już nie dla „ starych bab”?

    OdpowiedzUsuń